جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
نکاتی که باید در مورد تعویض لنت کفشکی بدانید

نکاتی که باید در مورد تعویض لنت کفشکی بدانید

نکاتی که باید در مورد تعویض لنت کفشکی بدانید

لنت های کفشکی نسل قبلی و قدیمی تر لنت بودند که هنوز هم در بعضی از خودرو ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این لنت ها که به دلیل ایرادات ساختاری دیگر استفاده چندانی در خودرو های با تکنولوژی قوی ندارند، به وسیله سیم و یک سیستم کاسه ای خودرو را متوقف می‌سازند. اما آیا نحوه تعویض این نوع لنت ها با دیگر انواع آن متفاوت است؟ یا تقریبا به یک صورت انجام می‌شود و تفاوت چندانی ندارد؟ برای تعویض لنت کفشکی به چه ابزار هایی نیاز داریم و چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟

لنت کفشکی چگونه کار می‌کند؟

ابتدا برای اینکه بتوانیم با نحوه تعویض لنت کفشکی آشنا شویم، باید طرز کار آن را بدانیم. این لنت ها بر خلاف لنت های دیسکی، از یک کاسه برای متوقف کردن خودرو استفاده می‌کنند. اما با توجه به اضافه شدن روغن به سیستم ترمز و رواج یافتن سیستم هیدرولیکی، خود ترمز های کاسه ای نیز به دو نوع تقسیم شده اند.

در اولین دسته که نسل قدیمی تر این ترمز ها هستند، از یک سیم برای انتقال نیرو استفاده می‌شد. در این حالت زمانی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید، سیم ها نیرو را به لنت انتقال می‌دهند و لنت، با فشار بر دیواره، خودرو را نگه می‌دارد.

 

آموزش تعویض لنت کفشکی

 

اما در ترمز های هیدرولیکی-کاسه ای که نسل بعدی این ترمز ها بودند، پروسه کمی متفاوت است. در این مجموعه به جای سیم از روغن برای انتقال نیرو استفاده می‌شود. به صورتی که با فشردن پا بر روی پدال ، یک نیروی برابر به پیستون کوچک وارد می‌شود. در مرحله بعدی که روغن نیرو را دریافت می‌کند، آن را به پیستون بزرگ انتقال می‌دهد و پیستون بزرگ نیز، با تقویت نیرو آن را به لنت ها منتقل می‌کند.

از اینجا به بعد نیز همانند نسل قبلی این لنت ها ادامه می‌یابد و با فشار لنت ها به دیواره، خودرو می‌ایستد.

متاسفانه به دلیل ضعف های ساختاری موجود در نسل قدیمی این لنت ها، دیگر استفاده چندانی از آن ها صورت نمی‌گیرد و معمولا نوع هیدرولیکی آن پرطرفدار تر است. اما حالا که با طرز کار این نوع از لنت ها آشنا شدیم، چطور می‌توانیم تعویض لنت کفشکی را به تنهایی و بدون کمک یک مکانیک انجام دهیم؟

تعویض لنت کفشکی به چه صورت است؟

اولین نکته ای که در تعویض لنت کفشکی باید در نظر داشته باشید، بحث ایمنی است. خود کاسه‌ی ترمز، به دلیل داشتن قطعات فشرده، در هر لحظه ممکن است که به ما آسیب برساند. پس حتما به این موضوع توجه داشته باشید که اولین نکته در این بحث، داشتن یک لباس ایمن و مناسب به کار است.

بعد از اینکه موارد مربوط به ایمنی را به اتمام رساندید، نوبت به شروع کار است. خودروی خود را در مکانی مطمئن مانند پارکینگ پارک کرده و به کمک یک جک، چرخ مورد نظر را بالا ببرید. بعد از این با کمک ابزاری که با خود دارید، چرخ را باز کرده و سپس شروع به باز کردن پیچ های روی کاسه کنید.

تعویض لنت کفشکی به چه صورت است؟

در اینجا حتما به این نکته توجه داشته باشید که اگر قطعات را به خوبی نمی‌شناسید، حتما از یک فرد مسلط تر (نه صرفا مکانیک) کمک بگیرید. چرا که داخل کاسه قطعات بسیار مختلفی وجود دارند که در صورت فراموشی، باعث بروز مشکل در اتمام کار خواهند شد. سعی کنید تا موقعیت قطعات را به خوبی به خاطر بسپارید.

برای تعویض لنت کفشکی، ابتدا اتصالات آن را جدا کنید. سپس، به راحتی می‌توانید لنت را بیرون آورده و مدل نو را جایگزین کنید. این یک خلاصه بسیار ساده از موضوع تعویض لنت کفشکی بود که می‌توانید از آن برای تعویض لنت خود استفاده کنید. اما در زمان تعویض این قطعه چه نکاتی را باید در نظر داشته باشیم؟

نکاتی که باید در تعویض لنت کفشکی در نظر داشته باشیم

اولین نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، ترمز دستی است. در بسیاری از موارد مشاهده می‌شود که رانندگان در تعویض قطعات ترمز کاسه ای مشکل دارند. آن ها همه‌ی کار ها را به نحو احسن و به ترتیب انجام می‌دهند. اما در پروسه کار با مشکل مواجه می‌شوند.

یکی از دلایل اصلی این کار، آزاد نکردن ترمز دستی است. زمانی که ترمز دستی بالا باشد، در باز کردن کاسه با ایراد مواجه خواهید شد و به همین دلیل، موفق به تعویض لنت کفشکی نخواهید شد.

دومین نکته ای که از اهمیت بالایی برخوردار است، تست بعد از تعویض است. هر چقدر هم که در زمان تعویض قطعات به درستی قرارگیری آن ها توجه کرده باشید، باز هم ممکن است که یکی از آن ها به طرزی اشتباه نصب شده باشند.

بهترین راه این است که با خودروی خود در سرعتی بسیار پایین آن ها را تست کنید. به یک جاده بسیار خلوت بروید و با دنده یک شروع به حرکت کنید. در همان سرعت بمانید و ترمز خود را چند بار تست کنید. اگر مشکلی نبود، سرعت خود را افزایش دهید.

و اما مورد آخر، که مربوط به خود لنت است. این موضوع را در نظر داشته باشید که همیشه نیاز به تعویض لنت نیست. گاهی اوقات ایراد پیش آمده به دلیل وجود نقص در دیگر قطعات است و ربطی به لنت ندارد.

اگر در زمان باز کردن کاسه متوجه کاهش بیش از حد قطر و اندازه لنت شدید، آن را تعویض نمایید. در غیر از این صورت، از بقیه‌ی قطعات یک بازبینی داشته باشید تا بتوانید ایراد را برطرف نمایید.

 

آموزش کامل تعویض لنت کفشکی

لنت ترمز باکیفیت، مهم ترین نکته در تعویض لنت کفشکی

اگر در پروسه باز کردن ترمز کاسه ای خود، متوجه کمبود اندازه لنت شدید و تصمیم به تعویض آن گرفتید، حتما از یک لنت ترمز باکیفیت استفاده کنید. لنتی که کیفیت مطلوبی ندارد، بعد از مدتی به دیگر قطعات نیز آسیب می‌رساند و به علاوه، کیفیت کلی سیستم ترمز را کاهش می‌دهد. همچنین، یک لنت ترمز با کیفیت می‌تواند در بسیاری از اوقات شما را از خطر نجات دهد و از بروز حوادث جلوگیری کند.

اگر قصد تهیه یک لنت مرغوب و با هزینه‌ مناسب را دارید، می‌توانید محصول مورد نظر را از فروشگاه اینترنتی lent.ir مرکز خرید آنلاین لنت ترمز سفارش داده و آن را در محل تحویل بگیرید. lent.ir اولین فروشگاه اینترنتی لنت ترمز در ایران است که محصولات خود از جمله انواع لنت ترمز ارگانیک و لنت ترمز سرامیکی را به سراسر ایران ارسال می‌نماید.

همچنین در صورت وجود هر گونه سوال، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن های پشتیبانی

021-77284001
021-77287462

به اشتراک بگذارید :

فهرست مطالب

آخرین مطالب

آخرین مقالات

preloader