جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
4 نشانه تمام شدن لنت ترمز که باید بدانید

4 نشانه تمام شدن لنت ترمز که باید بدانید

4 نشانه تمام شدن لنت ترمز که باید بدانید

برخلاف دیگر قطعات خودرو که با مستهلک شدن و یا تصادفات غیر منتظره به صورت یکباره خراب می‌شوند، لنت ترمز به صورت تدریجی تمام شده و کارایی خود را از دست می‌دهد. این بازه زمانی که عمر مفید لنت ترمز نام دارد، به عوامل زیادی وابسته است. نوع رانندگی شما، میزان استفاده از ماشین و مرغوبیت لنت ترمز از مواردی هستند که در تعیین زمان تمام شدن لنت ترمز موثرند.

در این مقاله از سایت Lent.ir  مرکز خرید آنلاین لنت ترمز ، به 4 تا از رایج ترین نشانه های تمام شدن لنت خودرو خواهیم پرداخت و از راه های جلوگیری از آن نیز صحبت خواهیم کرد.

لرزش پدال، اولین علامت تمام شدن لنت ترمز

لرزش پدال یکی از رایج ترین علامت هایی است که در زمان تمام شدن لنت ترمز مشاهده می‌شود. این نشانه منحصر به مدل خاصی از لنت نمی‌باشد و در اکثر خودرو ها قابل مشاهده است. اگر در زمان گرفتن ترمز های معمولی، لرزش خاصی را در زیر پای خود احساس کردید، احتمالا لنت شما به اتمام رسیده است.

البته در بعضی اوقات (مخصوصا زمانی که پدال ترمز را به شدت فشار می‌دهید)، ممکن است که یک صدای خر‌خر بشنوید و پدال زیر پایتان کمی بلرزد. این مورد ربطی به تمام شدن لنت ترمز شما ندارد و مربوط به عملکرد سیستم ترمز ABS است.

در ترمز های abs، زمانی که پدال با سرعت نسبتا بالایی فشرده می‌شود، برای جلوگیری از لیز خوردن ماشین قطعات به طوری عمل می‌کنند که باعث لرزیدن پدال می‌شوند. در اینگونه مواقع لنت ترمز کاملا سالم است و لرزش صرفا به خاطر مکانیزم سیستم ترمز ماشین است.

 

مهم ترین تمام شدن لنت ترمز چیست؟

صدای سوت

این مورد، یکی از آزاردهنده ترین نشانه های تمام شدن لنت ترمز به شمار می‌رود. زمانیکه لنت به انتها می‌رسد، با فشردن دیسک صدای گوش خراشی مانند صدای سوت را از خود تولید می‌کند. این صدا کاملا در زمانیکه پدال ترمز را می‌فشارید قابل شنیدن است.

البته صدای سوت لنت ترمز همیشه ناشی از تمام شدن لنت ترمز نیست. گاهی اوقات عدم نصب صحیح قطعات درگیر با لنت، مشکلاتی مانند این صدا را به وجود می‌آورد. توصیه می‌شود زمانیکه با این مشکل مواجه می‌شوید، ابتدا لنت ترمز را چک کرده و سپس قطعات مربوط به آن را بازبینی کنید.

انحراف ماشین از جاده، یکی دیگر از علائم تمام شدن لنت ترمز

اگر لنت های سمت چپ و راست ماشین با هم به اتمام برسند و در انتها به یک اندازه باشند، شاهد مشکلاتی مانند کشیدن ماشین به سمت چپ یا راست نیستیم. اما متاسفانه در بسیاری از موارد و به دلیل ناهمواری های مختلف در طول جاده این اتفاق نمی‌افتد. مسیر هایی که ما در طول روز طی می‌کنیم (چه شهری و چه روستایی) نابرابری های بسیار زیادی در قسمت های مختلف خود دارند که سبب می‌شود تا لنت ها بعد از گذشت مدتی، باهم یک اختلاف جزئی از نظر فرسایش پیدا کنند.

زمانیکه لنت ها با هم اختلاف دارند، پس طبیعتا عملکردشان نیز باهم تفاوت خواهد داشت. به همین دلیل، هنگامی که در جاده (مخصوصا در سرعت های بالا) پدال ترمز را فشار می‌دهید، به سمت چپ یا راست کشیده می‌شود. البته این نشانه فقط مربوط به تمام شدن لنت ترمز نیست. بالانس نبودن خودرو نیز می‌تواند باعث این اتفاق شده باشد که با یک تنظیم برطرف می‌شود.

 

پایین رفتن پدال ترمز

زمانیکه لنت ترمز به اتمام می‌رسد، در حقیقت بخشی از حجم خود را از دست می‌دهد. این اتفاق می‌تواند به دلایل مختلفی از جمله فرسایش در طول زمان اتفاق بیفتد. با کم شدن حجم لنت ترمز، شما به نیروی بیشتری برای ایجاد اصطکاک با دیسک نیاز دارید. چرا که حالا دیگر فاصله‌ بین لنت و دیسک کمی زیادتر شده و در نتیجه، نیروی بیشتری را برای پر کردن این فاصله طلب می‌کند.

همین دلیل باعث می‌شود تا در زمان تمام شدن لنت ترمز، پدال فشردگی بیشتری را برای متوقف کردن ماشین نیاز داشته باشد.

اما یک سوال اساسی؛ چه دلایلی باعث تمام شدن لنت ترمز می‌شود؟

کیفیت پایین لنت ترمز

بدون شک حتی با رعایت همه‌ نکات رانندگی و دوری از کار هایی که باعث تمام شدن لنت ترمز خودرو می‌شوند، کیفیت بالای لنت تاثیر بسیار زیادی در عمر سیستم ترمز خودرو دارد. لنت ترمزی که کیفیت چندانی نداشته باشد، علاوه بر کارایی پایین به دیسک نیز خسارت وارد می‌کند.

یک لنت ترمز خوب باید بتواند خودرو را در هر شرایطی حفظ کند. فرقی نمی‌کند که جاده در چه حالتی است. با هر شرایطی که روبه رو باشیم، یک لنت خوب باید بتواند عملکرد خوبی از خود نشان دهد. متاسفانه در بسیاری از پد ها این ایراد دیده می‌شود که در آب و هوای سرد و یا بسیار گرم، ناخودآگاه از پایداری لنت ترمز کم می‌شود. این اتفاق اگر در معابر معمولی و شهری بیفتد شاید چندان اهمیتی نداشته باشد اما، در اتوبان و مخصوصا سرعت های بالا اتفاقی پر مخاطره است.

اگر به پایداری لنت ترمز در حین رانندگی اهمیت می‌دهید و خواهان عمر مفید بالایی از لنت هستید، توصیه می‌شود که از لنت های با کیفیت استفاده کنید. این لنت ها علاوه بر تکنولوزی ساخت روز، عمر مفید بالایی دارند و دیگر شاهد تمام شدن لنت ترمز زود تر از موعد در آن ها نیستیم. ضمن آن که می‌توان از انواع لنت ترمز سرامیکی نیز به عنوان لنت ترمز باکیفیت نام برد.

از جمله انواع لنت ترمز باکیفیتی که می‌توان به آنها اشاره کرد، برندهای زیر هستند برای خرید و سفارش آنلاین کافیست روی نام برند موردنظر کلیک نمایید.

و…

وجود ایراد در دیسک

دیسک چرخ به خودی خود و در شرایط معمولی قطعه ای بسیار سخت و محکم است. اما مشکلی زمانی پیش می‌آید که دمای دیسک بر اثر اصطکاک زیاد بالا رفته و به اصطلاح داغ کرده. در این شرایط، برخورد موادی مانند سنگ یا هر چیزی که دمای آن را پایین بیاورد می‌تواند باعث تاب برداشتن دیسک شده و آن را دچار آسیب کند.

دیسکی که آسیب دیده و مقداری تاب دارد، طبیعتا در برخورد با لنت اصطکاک مضر تولید می‌کند و به همین دلیل طول عمر لنت را کاهش می‌کاهد. سعی کنید تا جایی که ممکن است (مخصوصا در جاده های نسبتا خراب) با سرعت مطمئنه برانید تا شاهد تاب برداشتن دیسک و تمام شدن لنت ترمز خود نباشید.

خرید لنت با کیفیت، خداحافظی با تمام شدن لنت ترمز زودهنگام

همانطور که در بالا نیز اشاره کردیم، هر چقدر هم که با احتیاط رانندگی کنید، تا زمانی که از یک پد خوب استفاده نکنید، همچنان شاهد مشکلاتی مانند تمام شدن لنت ترمز خواهید بود. اگر قصد تهیه یک لنت مرغوب و با هزینه‌ مناسب را دارید، می‌توانید محصول مورد نظر را از فروشگاه اینترنتی lent.ir تهیه کرده و آن را در محل تحویل بگیرید.

به اشتراک بگذارید :

فهرست مطالب

آخرین مطالب

آخرین مقالات

preloader