جستجو
این کادر جستجو را ببندید.
علائم خرابی پمپ ترمز

علائم خرابی پمپ ترمز خودرو کدامند؟

علائم خرابی پمپ ترمز خودرو کدامند؟

ترمز خودرو، مجموعه‌ای است از انواع قطعات کوچک و بزرگی که وجودشان برای ادامه کار سیستم ضروری است. هر کدام از این قطعات، در صورتی که تنها نقص کوچکی در خود داشته باشند، باعث بروز ایراد در سیستم متوقف سازی خودرو شده و رانندگی را مختل می‌کنند. یکی از این قطعات، پمپ ترمز است. شاید در بین دیگر قطعات سیستم ترمز خودرو، این قطعه از اهمیت چندان بالایی برخوردار نباشد. اما قطعا وجود نقص در آن نیز، کیفیت رانندگی را پایین می‌آورد. در این مقاله، به 3 مورد از مهم ترین علائم خرابی پمپ ترمز می‌پردازیم و با آن بیشتر آشنا خواهیم شد. پس با ما همراه باشید.

نقش پمپ ترمز

شاید این سوال برای شما هم پیش آمده باشد که اصلا نقش پمپ ترمز در خودرو چیست؟ به بیان دیگر، پمپ ترمز در کجای این پروسه وجود دارد و چه کاری انجام می‌دهد؟ خب برای جوابگویی به این سوال ابتدا باید یک پیش زمینه نسبت به پروسه کلی ترمز داشته باشیم.

زمانی که شما پدال ترمز را فشار می‌دهید، باعث انتقال نیرو از پدال به بوستر ترمز می‌شوید. بوستر با دریافت نیرو، سیلندر های اصلی ترمز را به عقب فشار می‌دهد، تا روغن ترمز در لوله ها جریان یابد. نقش اصلی پمپ ترمز دقیقا همین جاست. زمانی که سیلندر های اصلی ترمز به سمت عقب کشیده شدند، این پمپ ترمز است که با نیروی خود، روغن را درون لوله ها می‌فرستد.

دلیل اصلی خرابی پمپ ترمز

در صورت خرابی پمپ ترمز و یا عدم کارکرد صحیح آن، روغن ترمز نمی‌تواند وارد لوله ها شود و جریان یابد. به همین دلیل هیچ روغنی به سیلندر بزرگ نمی‌رسد و در نتیجه لنت ها عمل نمی‌کنند. اما زمانی که این قطعه با تمام توان خود عمل می‌کند، روغن از پیستون کوچک به سمت پیستون بزرگ جریان می‌یابد.

نقش پیستون ها در اینجا تقویت نیروی دریافتی است و به وسیله آن ها، نیرویی که از پدال وارد کردیم، تا حد بسیار زیادی تقویت می‌شود. بعد از اینکه نیروی روغن ها به مقدار کافی رسید، حالا نوبت به لنت ها می‌رسد.

در اینجا اگر ترمز شما از نوع کاسه ای یا همان کفشکی باشد، لنت ها به دیواره فشار می‌آورند. اما اگر از نوع دیسکی آن استفاده می‌کنید، لنت ها با دیسک عکس العمل نشان داده و آن را نگه می‌دارند. در مقاله تفاوت ترمز دیسکی و کاسه‌ای، به تفاوت این دو مدل بیشتر پرداخته‌ایم.

علائم خرابی پمپ ترمز

خب تا اینجای کار با نقش پمپ ترمز آشنا شدیم. وظیفه اصلی آن را دانستیم و به مکان آن در مجموعه کلی ترمز نیز پرداختیم. اما آیا این قطعه مانند دیگر قطعات مجموعه، با خراب شدن از خود نشانه ها و علائمی به جای می‌گذارد؟ یا اینکه عملکرد کلی مجموعه را تحت تاثیر قرار می‌دهد و آن را از کار می‌اندازد؟

عدم وجود تعادل در حین ترمزگیری

اولین نشانه ای که هنگام خرابی پمپ ترمز احساس می‌شود، عدم وجود تعادل در حین ترمزگیری است. زمانی که پمپ ترمز دچار مشکل شده باشد، نمی‌تواند به موقع و به مقدار کافی روغن را پمپ کند. در نتیجه هنگامی که ترمز می‌گیرید، خودرو به سمت چپ و یا راست کشیده می‌شود و تعادل ندارد.

البته این ایراد دلایل دیگری نیز می‌تواند داشته باشد. به عنوان مثال با تمام شدن لنت ترمز، در زمان فشردن پدال دقیقا همین مشکل را خواهید داشت. یا به عنوان مثال زمانی که چرخ های خودرو بالانس نباشند نیز دوباره همین اتفاق تکرار می‌شود.

اما همانطور که اشاره کردیم، خرابی پمپ ترمز هم می‌تواند در این موضوع دخیل باشد و تعادل خودرو را دچار مشکل کند.

تغییر موقعیت پدال در حین عملکرد

در قسمت معرفی نقش پمپ ترمز به این مورد اشاره کردیم که بعد از فشردن پدال، به سیلندر اصلی یک فشار وارد می‌شود و روغن به سمت لوله ها جریان پیدا می‌کند. به این معنا که فشار پشت روغن ترمز از همین پمپ تامین می‌شود و به وسیله آن، وارد لوله ها می‌شود.

حالا تصور کنید که این قطعه دیگر کار نمی‌کند و به اصطلاح سیستم دچار خرابی پمپ ترمز شده. طبیعتا در چنین موقعیتی پدال باید کورس بیشتری را طی کند تا فشار توسط پمپ روغن تامین شود.

رایج ترین دلایل خرابی پمپ ترمز چیست؟

این شرایط در زمانی اتفاق می‌افتد که پمپ ترمز تنها دچار ضعف شده باشد. اگر این قطعه به طور کامل از کار بیفتد، در حقیقت هیچ نیرویی آزاد نمی‌شود و در نتیجه ترمز عمل نمی‌کند.

هر گاه در حین رانندگی با تغییر موقعیت پدال مواجه شدید و یا احساس کردید که دیگر آن عملکرد قبلی را ندارد، حتما یک بازبینی از سیستم ترمز خود داشته باشید، تا بتوانید از حوادث پر مخاطره جلوگیری کنید.

عدم عملکرد ترمز

این اتفاق معمولا در زمانی که مشکل جدی تر باشد اتفاق می‌افتد. با از کار افتادن پمپ ترمز، دیگر روغن نیرویی برای فشار به پیستون بزرگ ندارد به همین دلیل، ماشین قادر به توقف نیست.

البته لازم به ذکر است که این اتفاق همیشه نمی‌افتد و معمولا هر از چند گاهی سیستم ترمز را از کار می‌اندازد. اگر راننده ماهری باشید، خیلی از این اتفاقات را می‌توانید قبل از به وقوع پیوستن احساس کنید و از بروز آن ها پیشگیری کنید.

توصیه می‌شود که بسته به مدل خودرو، حتما بازدید های دوره ای مربوط به آن را انجام دهید، تا از خرابی ناگهانی قطعات آن پیشگیری کنید.

جلوگیری از خرابی پمپ ترمز

یکی از مهم ترین مواردی که در تعیین سلامت سیستم ترمز خودرو موثر است، کیفیت قطعاتی است که استفاده می‌کنید. به عنوان مثال اگر لنت ترمزتان از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است، احتمال اینکه گرفتار حوادث ناگهانی و خطرساز شوید بسیار پایین تر است. اگر درباره این قطعه مهم اطلاعاتی ندارید، توصیه می‌شود مقاله ” لنت ترمز چیست؟ ” را مطالعه کنید.

در حال حاضر و با توجه به برند های موجود در بازار ایران، اگر به دنبال لنت ترمزی باکیفیت هستید، ما به شما لنت ترمز تایومی ، NHC و لنت ترمز فریکسا را پیشنهاد می‌کنیم. این برند ها پس از آزمایشات زیاد، پایداری و ماندگاری خود را حفظ کرده اند و برای انواع شرایط رانندگی مناسب اند.

از دیگر انواع لنت ترمز با کیفیت می‌توان به برندهای زیر اشاره کرد. برای مشاهده قیمت لنت ترمز برندهای زیر، کافیست روی برند موردنظر کلیک نمایید.

 

جلوگیری از خرابی پمپ ترمز

 

اگر قصد تهیه یک لنت مرغوب و با هزینه‌ مناسب را دارید، می‌توانید محصول مورد نظر را از فروشگاه اینترنتی lent.ir مرکز خرید آنلاین لنت ترمز سفارش داده و آن را در محل تحویل بگیرید. lent.ir اولین فروشگاه اینترنتی لنت ترمز در ایران است که محصولات خود از جمله انواع لنت ترمز ارگانیک و لنت ترمز سرامیکی را به سراسر ایران ارسال می‌نماید.

همچنین در صورت وجود هر گونه سوال، می‌توانید با کارشناسان این مجموعه تماس حاصل فرمایید.

شماره تلفن های پشتیبانی

021-77284001
021-77287462

سوالات متداول درباره خرابی پمپ ترمز

پمپ ترمز در سیستم ترمز چه نقش و اهمیتی دارد؟

با فشردن پدال ترمز، نیرو از پدال به بوستر ترمز منتقل می‌شود. بوستر با دریافت نیرو، سیلندرهای اصلی ترمز را به عقب فشار می‌دهد، تا روغن ترمز در لوله ها جریان یابد. زمانی که سیلندرهای اصلی به سمت عقب کشیده شدند، پمپ ترمز با نیروی خود، روغن را درون لوله ها می‌فرستد.

علائم خرابی پمپ ترمز چیست؟

عدم وجود تعادل در حین ترمزگیری، تغییر موقعیت پدال در حین عملکرد و عدم کارکرد درست ترمز و متوقف نشدن خودرو از جمله علائم خرابی پمپ ترمز هستند.

چگونه از خراب شدن پمپ ترمز جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از خراب شدن پمپ ترمز و سایر قطعات، باید از قطعات باکیفیت استفاده نمایید. خرید لنت ترمز مناسب یکی از راه‌های سالم نگه داشتن قطعات ترمز از جمله پمپ ترمز است.

به اشتراک بگذارید :

فهرست مطالب

آخرین مطالب

آخرین مقالات

preloader